▷ Jakie szkolenia dla kierowców flotowych? - Szkoła Jazdy Subaru
Jakie szkolenia dla kierowców flotowych?

Jakie szkolenia dla kierowców flotowych?

2019-10-21

Firmy coraz częściej zatrudniając pracowników wyposażają ich w samochód jako codzienne narzędzie pracy. Nie są to już wyłącznie firmy transportowe zatrudniając kierowców zawodowych. Ich menedżerowie w procesie rekrutacji zwracają uwagę na umiejętności, doświadczenie i kompetencje potencjalnych pracowników. Czy zatem należy doszkalać kierowców flotowych w trakcie wykonywania przez nich pracy zawodowej? Na czym takie szkolenia miałyby polegać?

Szkolenia flotowe, czyli inwestycja w pracowników i w firmę

Kursy dla kierowców flotowych nie muszą być nudnymi wykładami, w których udział bierze się jedynie z przymusu. Nikomu nie jest potrzebne przedstawianie wykresów i statystyk dotyczących wypadków na drodze i najczęstszych ich przyczyn. Dla kierowców zawodowych liczy się praktyczna wiedza na temat między innymi radzenia sobie w krytycznych sytuacjach, do jakich może dojść podczas jazdy. Zapewniając swoim pracownikom dodatkowe szkolenia, firma może wydatnie zwiększyć ich bezpieczeństwo, a nawet realnie zapobiegać i swoim wypadkom. 

Szkolenia dla kierowców flotowych powinny w sposób najbardziej wszechstronny i użyteczny dla uczestników, prezentować właściwe podejście do kwestii bezpieczeństwa i nowoczesnej, ekonomicznej jazdy. Dzięki angażującym kierowców szkoleniom mogą oni sprawniej poruszać się po drogach i pewnie czuć za kierownicą. W trakcie kursów nawet doświadczeni kierowcy flotowi mogą nauczyć się wielu pożytecznych umiejętności. 

Na czym polegają szkolenia dla kierowców flotowych?

Oferta szkoleń dla kierowców flotowych powinna być ściśle dostosowana do specyfiki wykonywanej przez kierowców zawodowych pracy. Takie możliwości stwarzają szkolenia organizowane przez Szkołę Jazdy Subaru. Ma ona w ofercie szkolenia z zakresu techniki bezpiecznej jazdy, których program opiera się na dedykowanych, autorskich programach ćwiczeń praktycznych. W ich opracowaniu brały udział polskie autorytety w zakresie bezpiecznej jazdy, m.in. Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski. Program szkoleń jest elastyczny i można go dostosować do indywidualnych potrzeb firmy transportowej. W efekcie kierowcy zawodowi uczą się dokładnie tego, co będzie im potrzebne przy wykonywaniu swojej pracy. 

Jakie są cele szkoleń flotowych?

Szkolenia dla kierowców flotowych powinny dążyć do wzrostu świadomości ryzyka w ruchu drogowym jego uczestników. W efekcie wpływają na bezpieczeństwo oraz zmniejszenie kosztów utrzymania floty. Przyczynia się do tego umiejętność ekologicznej jazdy, którą powinni sobie przyswoić pracownicy. Muszą wiedzieć, jak obniżać poziom zużycia paliwa w pojeździe, jeżdżąc w taki sposób, aby pojazd emitował jak najmniejszą ilość spalin i nie narażał w wysokim stopniu środowiska naturalnego na straty.

Co jest najważniejsze podczas szkolenia kierowców flotowych?

Główny nacisk przy organizowaniu szkoleń dla kierowców zawodowych kładziony jest na psychologiczną stronę prowadzenia samochodu. Szkoleniowcy wiedzą, że jest to ciężka praca, dlatego starają się uświadomić uczestnikom kursu, z jakimi niebezpieczeństwami mogą spotkać się w ruchu ulicznym. Przedstawiają w praktyce typowe potencjalnie niebezpieczne sytuacje, które obrazują jak wiele jeszcze przed nami w procesie edukacji. W mniejszym stopniu skupiają się na tym, w jaki sposób zapanować nad samochodem, lecz przede wszystkim jak ich unikać. Kierowcy dowiadują się w pełniejszym stopniu, jak może zachować się samochód w różnych warunkach panujących na drodze

Co zyskają kierowcy biorący udział w kursach flotowych?

Kierowcom flotowym, niezależnie czy są oni zawodowcami pracującymi w firmach transportowych czy raczej używają samochodu, jako narzędzia w pracy przedstawiciela handlowego przydają się szkolenia poprawiające poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Nawet w najtrudniejszych warunkach, np. przy oblodzonej i ośnieżonej nawierzchni. Mogą oni z kursów nauczyć się, jak w pełni kontrolować pojazd, jak rozpoznawać grożące im niebezpieczeństwo oraz jakie są metody unikania go. Trening na świetnie przygotowanych torach czy innych obiektach pozwala na poznanie w praktyce praw fizyki, zasad bezpiecznej jazdy oraz granic przyczepności opon. Wszystkim kierowcom flotowym zaleca się okresowy trening na torze, w ramach samodoskonalenia swoich umiejętności zawodowych. 

Efekty szkoleń flotowych

Fundując swoim pracownikom profesjonalne, dedykowane dla nich dodatkowe szkolenia dla kierowców flotowych, firma transportowa może zyskać oszczędności związane z ewentualnym czasowym brakiem samochodu lub nieobecnością pracowników, zmniejszyć koszty ubezpieczeń samochodowych (dzięki bezszkodowej jeździe), a także uzyskać spadek liczby kolizji i wypadków we flocie. Szkolenie poza tym jest formą docenienia pracownika i zmotywowania go do większego zaangażowania w pracę.  

Zachęcamy do lektury innego artykułu z naszego bloga: Jak dobrze prowadzić samochód? 5 praktycznych porad dla kierowców.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.