▷ Jak zmieniać biegi, by jeździć ekonomicznie i oszczędnie? Zasady eco drivingu - Szkoła Jazdy Subaru
Jak zmieniać biegi, aby jeździć ekonomicznie i oszczędnie? Zasady Eco Drivingu

Jak zmieniać biegi, aby jeździć ekonomicznie i oszczędnie? Zasady Eco Drivingu

2019-08-09

Jednym z istotniejszych wydatków użytkowników pojazdów są wydatki na paliwo. Styl jazdy prezentowany przez kierowcę, zwłaszcza to, jak zmienia biegi, przyspiesza i hamuje wpływa bezpośrednio na ekonomię jazdy. Jak jeździć, aby spalanie było jak najmniejsze, bez utraty dynamiki jazdy?

Eco driving, czyli ekonomiczna jazda samochodem

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa jazda samochodem zgodna z zasadami tzw. Eco Drivingu, czyli jazdy z dbałością o ekonomię oraz ekologię. Dzięki nabytym i wykorzystywanym przez kierowcę technikom jazdy samochodem można zmniejszyć spalanie paliwa i tym samym zminimalizować emisję spalin do atmosfery. Eco Driving pozwala na najefektywniejsze wykorzystanie wytwarzanej przy użyciu paliwa przez silnik energii. 

Zasady Eco Drivingu

Jazda zgodnie z zasadami Eco Drivingu polega na sprawnym, płynnym rozpędzaniu i w miarę szybkim osiągnięciu stałej prędkości jazdy, co skutkuje prawie maksymalnie efektywnym wykorzystaniu paliwa. Zmiana biegów musi następować przy jak najniższych obrotach silnika, przykładowo nie później niż po osiągnięciu 2500 obrotów na minutę w przypadku silnika benzynowego lub około 2000 obrotów na minutę w odniesieniu do silnika wysokoprężnego. Co prawda takie przyspieszanie chwilowo powoduje wysokie zużycia paliwa, ale pojazd szybko osiąga docelową prędkość na wyższym biegu i zużycie paliwa staje się znów niskie. 

W przypadku jazdy po mieście, szczególnie w korkach, należy starać się ograniczać hamowanie. Każde wciśnięcie pedału hamulca powoduje, że pojazd traci wyprodukowaną uprzednio energię bezpowrotnie, co wpływa na wyższy koszt jego eksploatacji. Ekojazda to także ograniczenie wydatków na naprawy i materiały eksploatacyjne stąd starajmy się hamować silnikiem zamiast hamulcem roboczym ale do tego trzeba obserwować ruch przed nami na sporą odległość. Poza miastem, przy dużym natężeniu ruchu zaleca się jazdę jak najdłużej w maksymalnie ekonomicznym przedziale prędkości, czyli na najwyższym biegu przy jak najniższej prędkości obrotowej silnika. Płynna jazda samochodem, wykluczająca zbędne i nagłe hamowanie, będzie najbardziej ekonomiczna.  

Na jakim biegu najlepiej jeździć samochodem, aby spalać jak najmniej paliwa?

Najprostsza odpowiedź brzmi na najwyższym ale oczywiście dostosowanym do prędkości jaką się poruszamy. Należy wziąć pod uwagę że pojazd aby się poruszał musi pokonać pewne opory, aby to było możliwe trzeba mu dostarczyć określoną moc. W samochodach starszych gdzie elementy układu napędowego czy silnika nie były tak dobrze spasowane jak w dzisiejszych pojazdach ta moc musi być większa stąd też i obroty użytkowe wyższe a tym samym niższy bieg aby móc utrzymać stałą prędkość. We współcześnie produkowanych samochodach z silnikami nowej konstrukcji projektowanej już z uwzględnieniem zasad ekodrivingu niczym niezwykłym jest jazda na szóstym biegu z obrotami prawie równymi obrotom biegu jałowego. Podobnej wielkości i masy samochód na przykład dziesięcioletni już będzie wymagał w tej samej sytuacji jazdy na biegu piątym lub nawet czwartym ze znacznie wyższymi obrotami silnika zwłaszcza jeżeli jazda odbywa się na podjeździe. Warto też zaznaczyć że im większy silnik tym lepiej toleruje niskie obroty przy zachowaniu bardzo dobrej dynamiki jazdy stąd nie koniecznie będzie on dużo mniej ekonomiczny od małego silnika o ile nie będziemy wykorzystywać cały czas jego pełnego potencjału. Pamiętajmy także że na opory ruchu składa się stan naszego pojazdu stąd regularna obsługa i stosowanie wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych pozwala na utrzymanie kosztów paliwa na jak najniższym poziomie.

Moment obrotowy a ekonomiczna jazda samochodem

Istotne znaczenie dla ekonomicznej i bezpiecznej jazdy ma znajomość momentu obrotowego pojazdu, który wpływa na jego przyspieszenie i zdolność pokonywania oporów ruchu. Im wyższa wartość momentu obrotowego podawanego w niutonometrach, tym większa zdolność samochodu do przyspieszenia.  Z wykresu przebiegu momentu obrotowego dla danego pojazdu można odczytać, w jakim zakresie prędkości obrotowej silnik będzie pracował najbardziej wydajnie, przy najmniejszym zużyciu jednostkowym paliwa. 

Oszczędna jazda autem wymaga wprawy i doświadczenia

Kierowca chcąc jeździć ekonomicznie i oszczędnie, musi umieć przewidywać sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze. Jeśli widzi z daleka, że światło na skrzyżowaniu właśnie zmieniło się na czerwone, spokojnie może zdjąć nogę z pedału gazu i pozwolić, aby samochód sam stracił na prędkości. Być może uda mu się bez hamowania wrzucić niższy bieg i płynnie przejechać przez skrzyżowanie. Ciągłe wciskanie hamulca i pedału gazu nie wpływa na zredukowanie spalania paliwa. Nic nie zmieni tu wczesna zmiana biegów i jazda we względnie niskich zakresach obrotów. 

Jak nauczyć się eco drivingu?

Aby nauczyć się oszczędnej jazdy i poprawnej zmiany biegów w swoim samochodzie przy osiągnięciu właściwej prędkości obrotowej, warto wziąć udział w kursach organizowanych przez Szkołę Jazdy Subaru. Stosując ecodriving dbamy o własne finanse, środowisko naturalne, ograniczamy hałas a także stres i zmęczenie w czasie prowadzenia pojazdu.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 2.5]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.