▷ Jak podnieść umiejętności jazdy samochodem? - Szkoła Jazdy Subaru
Jak podnieść umiejętności jazdy samochodem?

Jak podnieść umiejętności jazdy samochodem?

2019-10-04

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie jest wystarczające do tego, aby mówić o perfekcyjnych umiejętnościach jazdy samochodem. Kierowcy nie powinni poprzestawać na samym kursie na prawo jazdy, tylko w kolejnych latach aktywnego korzystania z samochodu, wciąż podnosić swoje umiejętności za kierownicą. Doświadczenie zdobyte „za kółkiem” powinno być uzupełnione szkoleniami z zakresu technik prowadzenia pojazdu. Jest to w szczególności konieczne, jeśli na co dzień jeździmy samochodem, a chcemy czuć się bezpieczniej.

Początkujący kierowcy – jak nauczyć się dobrze jeździć samochodem?

Po zmianach w polskim prawie dotyczącym egzaminów na prawo jazdy, coraz trudniej jest uzyskać takie uprawnienia. Zmiany w egzaminach teoretycznych na prawo jazdy, które weszły w życie w Polsce na początku 2013 roku sprawiły, że egzaminy te nigdy już nie będą łatwe. Wcześniej nawet 80 proc. kandydatów zaliczało za pierwszym podejściem testy teoretyczne z zakresu wiedzy o zasadach ruchu drogowego. Po zmianach zdawalność w niektórych ośrodkach spadła nawet do kilku procent. Kandydaci na kierowców nie mają dostępu do pełnej bazy pytań, jakie mogą pojawić się w testach w ośrodku egzaminacyjnym. Jak podał portal moto.wp.pl, w całym 2013 roku za pierwszym podejściem teorię zdawało niemal 54 proc. kandydatów, a w 2014 roku ponad 46 proc. 

Istnieją rekordziści, którzy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy podchodzą do egzaminów teoretycznych i praktycznych na prawo jazdy.

Ciekawostka: W Katowicach pewien kandydat aż 81 razy podchodził do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Z kolei mieszkaniec Kielc 64 razy starał się zdać egzamin praktyczny.

Jak można poprawić umiejętności prowadzenia samochodu?

Jak podnieść umiejętności jazdy samochodem posiadając już prawo jazdy? Jak nauczyć się solidnie kierowania samochodem zgodnie z zasadami jazdy defensywnej czy eco drivingu, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa dla siebie, pasażerów i wszelkich innych użytkowników ruchu drogowego? Podnoszenie umiejętności jazdy samochodem może odbywać się na drodze specjalistycznych kursów i szkoleń. Prowadzi je między innymi Szkoła Jazdy Subaru, organizująca szkolenia dla klientów indywidualnych, grup, także dla kierowców flotowych i kierowców zawodowych. 

Doskonalenie umiejętności jazdy autem w Szkole Jazdy Subaru

Doświadczeni trenerzy dzielą się z kursantami swoim doświadczeniem i wiedzą o technikach prowadzenia pojazdu, praktycznego użycia wszechobecnych aktualnie systemów wspomagających kierowcę (ABS, ESP, TC, BAS itp.). Mogą dostosować program szkolenia do indywidualnych potrzeb i oczekiwań swoich klientów. Prowadzący kurs, starają się doskonalić prezentowaną przez kursantów technikę jazdy, eliminować pojawiające się błędy i jeździć z zachowaniem pełni bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg.

Ważnym elementem szkoleń mających na celu doskonalenie umiejętności prowadzenia samochodu jest nauczenie uczestników tego, jak zachować się w sytuacjach krytycznych, na przykład wtedy, gdy samochód wpadnie w poślizg. Jak wyprowadzić pojazd z poślizgu i nie stworzyć jednocześnie zagrożenia dla innych samochodów znajdujących się w tym samym czasie na jezdni? Takich metod najlepiej uczyć się od ekspertów, na specjalnie przygotowanych do tego obiektach. Kursy z techniki jazdy to jednak przede wszystkim uświadamianie na symulowanych, praktycznych modułach ryzyka płynącego z ruchu pojazdu.  

Dlaczego warto zdobywać większe umiejętności za kierownicą samochodu?

Dzięki stałemu podnoszeniu umiejętności jazdy samochodem kierowcy będą jeździć bezpiecznie, ekonomicznie i komfortowo. Podniosą swoje możliwości kontroli nad pojazdem i będą potrafili rozpoznać grożące niebezpieczeństwa w ruchu drogowym

Treningi praktyczne w trakcie szkoleń są niezbędne dla podnoszenia kompetencji kierowców, nawet dla tych, którzy posiadają już wieloletni staż za kierownicą. Ich rutyna może doprowadzić do zguby, dlatego zawsze należy mieć na uwadze to, że także i my możemy popełnić błąd. Od tej myśli rozpoczyna się tak naprawdę proces szkolenia!

Sprawdź też inny artykuł na naszym blogu: Jak dobrze prowadzić samochód? 5 praktycznych porad dla kierowców.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 1]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.