▷ Jak dobrze prowadzić samochód? Porady praktyczne dla kierowców - Szkoła Jazdy Subaru
Jak dobrze prowadzić samochód? 5 praktycznych porad dla kierowców

Jak dobrze prowadzić samochód? 5 praktycznych porad dla kierowców

2019-07-26

Wydaje Ci się, że jesteś znakomitym kierowcą? Dobrze czujesz się za kółkiem i wiesz, jak zachować się w każdej sytuacji na drodze? Gratulacje! Ale czy Twoje przekonania na pewno są obiektywne? Sprawdź, jak być lepszym kierowcą i jak poprawić swoje umiejętności kierowcy.

Jak dobrze prowadzić samochód? Rady praktyczne dla kierowców

Z pozoru może wydawać się, że jazda samochodem polega wyłącznie na wykonywaniu pewnych z góry zdefiniowanych czynności, we właściwym porządku. Jednak wpadnięcie w taką rutynę będzie oznaczało, że zaczniemy popełniać proste błędy, które mogą doprowadzić do stłuczki lub poważnej kolizji drogowej. Bycie lepszym, odpowiedzialnym kierowcą wymaga myślenia, koncentracji i koordynacji ruchowej. Trzeba myśleć nie tylko o tym, co sami robimy, ale jakie czynności mogą wykonywać inni kierowcy czy inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego powinniśmy wiedzieć jak lepiej prowadzić samochód i jak poprawić swoje umiejętności jako kierowcy. Takie samodoskonalenie sprawi, że będziemy mogli prawidłowo reagować na każdą sytuację drogową.

Rada 1 – solidne podstawy kierowania samochodem

Żadna osoba nie będzie dobrym kierowcą, jeśli wcześniej nie posiądzie elementarnych umiejętności i wiedzy dotyczącej ruchu drogowego i prowadzenia pojazdu. W tym celu należy zapisać się do renomowanej szkoły jazdy, aby profesjonalny, doświadczony instruktor prawidłowo wytłumaczył arkany kierowania samochodem. Powinien on pokazać w praktyce, jak stosować przepisy Kodeksu Drogowego oraz przygotować kierowcę nie tylko do zdania śpiewająco egzaminu, ale i do tego, żeby samodzielnie i pewnie poruszał się swoim samochodem. 

Rada 2 – opanowanie emocji za kierownicą

Silne emocje i nerwy za kierownicą nie będą nikomu służyć. Trzeba być opanowanym kierowcą i nie dać wyprowadzić się z równowagi ani pasażerom, ani innym osobom na drodze. Pomoże w tym bycie wypoczętym i wyspanym. Człowiek zmęczony szybciej się irytuje, jest niedbały w ocenie sytuacji na drodze i łatwo może wybuchnąć, co doprowadzi do nieprzewidzianych manewrów narażających na niebezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. 

Rada 3 – sprawny samochód

Nawet najlepszy kierowca nie będzie w stanie zapanować nad pojazdem, który ulegnie awarii. Aby zminimalizować takie ryzyko, należy przed każdą dłuższą trasą sprawdzać stan techniczny samochodu, zwłaszcza poziom oleju w silniku, poziom płynu w chłodnicy, stan opon czy też hamulców. Nawet takie trywialne z pozoru rzeczy jak czystość lusterek i szyb mają decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Rada 4 – szlifowanie umiejętności kierowcy

Kiedy wsiadamy za kierownicę samochodu, powinniśmy pewnie go prowadzić i wiedzieć, jak zachować się w różnych warunkach drogowych. Niestety, najczęściej na kursach prawa jazdy nie ma możliwości zdobycia takich informacji i umiejętności praktycznych. Brakuje czasu na trening bezpiecznej jazdy: ćwiczenie wyprowadzania samochodu z poślizgu czy hamowania awaryjnego w trudnych warunkach otoczenia.

Dlatego po to, aby być dobrym kierowcą i wiedzieć, jak dobrze prowadzić samochód, warto zastanowić się nad możliwością wzięcia udziału w szkoleniach indywidualnych z zakresu doskonalenia technik bezpiecznej jazdy. Takie szkolenia dla kierowców samochodów lub motocykli organizuje między innymi Szkoła Jazdy Subaru. Można skorzystać z bogatego doświadczenia instruktorów tej szkoły i wspólnie z nimi, w ramach wybranego programu szkoleniowego, doskonalić techniki jazdy i eliminować ewentualne błędy. Szkolenia pozwolą na nauczenie się tego, jak zachować się w sytuacjach krytycznych na drodze. Dzięki nim poprawi się ogólne bezpieczeństwo użytkowników dróg, a kierowca będzie czerpał czystą przyjemność z jazdy. 

Trening czyni mistrza – dlatego chcąc być doskonałym kierowcą, trzeba inwestować w samodoskonalenie się, także poprzez profesjonalne szkolenia motoryzacyjne dla klientów indywidualnych i firm

Rada 5 – zawsze być przewidującym na drodze

Można być nawet najlepszym kierowcą na świecie, a i tak ulec wypadkowi. Wszystko to przez niefrasobliwość, a często brawurę lub zwykłą głupotę innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego zawsze na drodze należy myśleć za innych i stosować tzw. zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie powinniśmy zakładać, że coś będzie miało miejsce. Starajmy się zatem zawsze zachować czujność i obserwować to, co dzieje się wokół naszego pojazdu. Zyskamy dzięki temu czas na odpowiednią reakcję. 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.