▷ Jak bezpiecznie jeździć motocyklem? 5 porad dla motocyklistów - Szkoła Jazdy Subaru
Jak bezpiecznie jeździć motocyklem? 5 porad dla motocyklistów

Jak bezpiecznie jeździć motocyklem? 5 porad dla motocyklistów

2019-08-23

Nie od dziś wiadomo, że kierowcy samochodów i motocykliści nie przepadają za sobą, a niekiedy są nawet wrogami walczącymi o teren wpływów. Osoby poruszające się po drogach samochodem uważają, że mają do nich większe prawa niż motocykliści czy inni użytkownicy ruchu drogowego, choć polski Kodeks Drogowy im go nie nadaje. Motocykliści jednak często swoim brawurowym, a nawet bezczelnym zachowaniem stwarzają na drodze wiele niebezpiecznych sytuacji. Co powinien zrobić kierowca, aby bezpieczna jazda motocyklem stała się jego udziałem? Przedstawiamy 5 najważniejszych porad dla motocyklistów.

Porada 1 – motocyklowa kultura jazdy

Motocyklista nie jest bardziej uprzywilejowanym uczestnikiem ruchu drogowego niż kierowca samochodu czy autobusu. Nikt nie ma obowiązku zjeżdżania z lewego pasa na prawy tylko po to, aby zrobić miejsce pędzącemu z tyłu motocykliście. Jeśli jednak kierowca rzeczywiście tak się zachowuje, w dobrym tonie jest podziękowanie mu za to – skinieniem głowy lub podniesieniem ręki. Zawsze należy sygnalizować chęć zmiana pasa ruchu i sprawdzać, czy nikt za nami nie próbuje wykonać podobnego manewru. Unikniemy dzięki temu niebezpieczeństwa na drodze. 

Porada 2 – dostosowanie prędkości jazdy motocyklem

Motocyklista nie może w żadnym przypadku traktować publicznej drogi jak toru wyścigowego do sprawdzania najwyższych osiągów swojej maszynyJazda na jednym kole, pokładanie się na zatłoczonym rondzie lub ostrych zakrętach i palenie gum na światłach to prosta droga do stworzenia niebezpiecznych sytuacji. Poza tym, w ten sposób motocyklista utwierdza wszystkie inne osoby w przekonaniu, że użytkownicy motorów są nierozważni, aroganccy i nieodpowiedzialni. 

Porada 3 – nie wciskaj się motocyklem między samochody

Swego czasu bardzo popularne były naklejki na szyby samochodów z napisem „Uwaga! Motocykle są wszędzie” lub innymi, podobnymi wariacjami na ten temat. Motocykle zwykle poruszają się po drogach szybciej od samochodów, przez co mogą tylko mignąć w lusterku kierowcy, a ten może nie zauważyć motocyklisty. Skutki takiej sytuacji mogą być niestety tragiczne. 

Dlatego rozważny motocyklista będzie jeździł tak, aby być widocznym dla innych. Między innymi chodzi tu o to, aby nie wciskać się motocyklem pomiędzy stojące pojazdy np. na światłach przy skrzyżowaniu, albo nie jeździć pomiędzy pasami ruchu. Co prawda polski Kodeks drogowy nie zakazuje takiej jazdy, ale i nie daje na nią przyzwolenia. Motocyklista powinien zawsze mieć na uwadze to, że kierowca samochodu mógł go nie widzieć w lusterku – ważne jest utrzymanie odpowiedniej, bezpiecznej odległości od omijanego pojazdu i dostosowanie w razie potrzeby prędkości mijania. Należy zachować tzw. zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ z nieuwagi, braku dostatecznej widoczności lub zwyczajnej, ludzkiej głupoty, nieuważny kierowca może wjechać w motocyklistę przy zmianie pasa ruchu. 

Porada 4 – bądź przewidujący jako kierowca motocykla

Bezpieczna jazda motocyklem obejmuje obowiązkowe pozostawanie w pełnej czujności. Należy przewidywać zachowania innych użytkowników drogi. Warto też zadbać o to, aby być w pełni widocznym na drodze, nawet przy niekorzystnej pogodzie. Kurtka z odblaskowymi wstawkami i jasny kask na pewno zwiększą prawdopodobieństwo tego, że inni kierowcy od razu zauważą motocyklistę

Porada 5 – szkolenie z technik doskonalenia jazdy na motorze

Użytkownicy motocykli często mają przekonanie, że świetnie jeżdżą i nie muszą już niczego się uczyć. Jednak samodoskonalenie się w22 technikach jazdy na motocyklu pozwoli na zwiększenie własnego bezpieczeństwa oraz na czerpanie większej przyjemności z poruszania się jednośladem po drogach. Profesjonalne szkolenia dla motocyklistów pierwszego i drugiego stopnia oferuje między innymi Szkoła Jazdy Subaru, która opracowała wraz z Polskim Stowarzyszeniem Motorowym program szkolenia. Zakłada ono wykonanie podstawowych ćwiczeń z zakresu doskonalenia technik jazdy motocyklem, jak i pracę nad utrzymaniem równowagi i prawidłowego balansu. Dzięki kursom motocyklista będzie precyzyjnie wykonywał manewry, potrafił bezpiecznie, awaryjnie hamować z różnych prędkości i wiedział, jak zachować się w trudnych sytuacjach na drodze.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.