▷ Czy i dlaczego warto doskonalić technikę jazdy samochodem? - Szkoła Jazdy Subaru
Czy warto doskonalić technikę jazdy samochodem?

Czy warto doskonalić technikę jazdy samochodem?

2019-09-06

Pomyślne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego pozwala adeptom kierownicy na zdobycie dokumentu, który uprawnia ich do samodzielnego poruszania się danym pojazdem – motocyklem czy samochodem. Nie oznacza to jednocześnie, że młody kierowca dysponuje doskonałą techniką jazdy. Nawet doświadczony kierowca może mieć problem w tym, jak zachować się w ekstremalnych warunkach na drodze. Z tego względu warto zastanowić się nad możliwością doskonalenia techniki jazdy samochodem.

Czy technika jazdy ma wpływ na statystyki wypadków drogowych?

Według policyjnych statystyk w 2015 roku doszło do 32 967 wypadków drogowych na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub w strefach ruchu. Oznacza to spadek liczby kolizji w stosunku do 2013 roku o 8 proc., czyli o 2880 zdarzeń. W porównaniu z 2014 rokiem doszło o 5,7 proc. mniej wypadków. 

W wyniku wypadków drogowych w 2015 roku śmierć poniosło 2 938 osób, czyli o 12,5 proc. mniej niż w 2013 roku oraz 8,2 proc. mniej niż w 2014 roku. Rannych zostało w nich ponad 44 tys. osób. Z roku na rok widocznie zmniejsza się liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób. Być może wynika to z większej uwagi kierowców i z tego, że są oni bardziej skłonni do doskonalenia technik jazdy samochodem w profesjonalnych ośrodkach, takich jak Szkoła Jazdy Subaru. 

Technika jazdy samochodem a bezpieczeństwo na drodze

Każdy kierowca, bez względu na to, czy posiada już jakieś doświadczenie w prowadzeniu samochodu lub motocykla, lub też jest świeżo upieczonym kierowcą, zawsze powinien zachować pewną rezerwę wobec swoich umiejętności „za kółkiem”. Nie można wierzyć ślepo w to, że idealnie prowadzimy samochód i będziemy w stanie wyprowadzić go bezpiecznie z każdej sytuacji, do jakiej może dojść w ruchu drogowym. Dlatego warto zastanowić się nad możliwością uczestniczenia w indywidualnych szkoleniach z doskonalenia technik jazdy samochodem. Polegają one na nabywaniu umiejętności i wypracowaniu wśród kursantów pewnych nawyków, które mają pomóc im w unikaniu trudnych sytuacji podczas jazdy oraz we właściwym zachowaniu się w takich chwilach. Warto wiedzieć między innymi, jak nie doprowadzić do poślizgu, a jeśli taki się zdarzy – jak wyprowadzić z niego samochód, nie wywołując niebezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Po odbyciu takich szkoleń kierowca będzie wiedział, jak opanować auto w zaskakujących warunkach drogowych. Przyczynią się do tego profesjonalni instruktorzy zatrudnieni w Szkole Jazdy Subaru, którzy prowadzą treningi bezpiecznej jazdy – zarówno dla osób prywatnych, indywidualnie, w formule 1:1, jak i dla firm oraz grup, np. pracowniczych. 

Na czym polega doskonalenie techniki jazdy samochodem w Szkole Jazdy Subaru?

Szkolenia z zakresu technik bezpiecznej jazdy są sztandarowym produktem Szkoły Jazdy Subaru, która może pochwalić się nagrodą w postaci wyróżnienia za Usługę Flotową Roku 2013. Szkolenia opierają się na autorskich, specjalnie przygotowanych dla klientów programach ćwiczeń praktycznych, przy których pracowały takie autorytety jak Krzysztof Hołowczyc. Programy są na tyle elastyczne, że można je dostosować do indywidualnych potrzeb klienta, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. W toku szkoleń każdy uczestnik doskonali techniki jazdy i zapoznaje się z zachowaniem samochodu. Doświadczeni instruktorzy szkolą kursantów w odpowiednio przygotowanym do tego celu ośrodku.

Dlaczego warto doskonalić technikę jazdy? Korzyści dla kierowców

Na pytanie, czy warto przeszkolić się z zakresu doskonalenia technik jazdy należy odpowiedzieć – jak najbardziej. Przyniesie to korzyści dla uczestników w postaci zwiększenia pewności siebie za kierownicą i znajomości zasad bezpieczeństwa zachowania się na drodze. Automatycznie przełoży się to na korzyści dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szkolenia są kierowane do kierowców samochodów osobowych, jak i do motocyklistów. 

Szkolenia doskonalące technikę jazdy samochodem – dla kogo?

Treningi w Szkole Jazdy Subaru w dowolnej formule są polecane wszystkim kierowcom, niezależnie od długości stażu za kierownicą. Kierowcy nie są bowiem zdolni do samodoskonalenia się i nauki na własnych błędach. Dlatego ktoś z zewnątrz powinien je korygować, aby nie popełniali ich przez całe życie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.