▷ Już czas na sezonową wymianę opon! -
Już czas na sezonową wymianę opon!

Już czas na sezonową wymianę opon!

2019-11-06

Jesień w pełni, a temperatura powietrza spadająca z tygodnia na tydzień daje nam coraz wyraźniej do zrozumienia o zbliżającej się najbardziej chłodnej porze roku. Nadchodząca zima kierowcom bardzo często kojarzy się z problematycznym obowiązkiem wymiany letnich opon na zimowe lub zakupem nowego kompletu. Musimy jednak pamiętać, że opony są jedynym elementem pojazdu, który ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią jezdni. Tym samym opony, a ściślej ich przyczepność przedkłada się na wykonywanie manewrów, kontrolę nad samochodem i w związku z tym na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Dlatego w żadnym wypadku nie można bagatelizować konieczności wymiany opon. Jednak wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy należy wymienić opony letnie na zimowe?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie wydaje się bardzo prosta. Mianowicie producenci opon np. znana na całym świecie i ceniona marka Pirelli informuje, że gdy temperatura na termometrach spada poniżej 7°C to najwyższy czas na sezonową zmianę opon. Musimy jednak w tym miejscu zwrócić uwagę, że Pirelli nie bez powodu cieszy się tak wielką renomą, ponieważ jakość ich opon stoi na najwyższym poziomie, a co za tym idzie, wspomniana granica temperatury jest stosunkowo niska, ze względu na wykorzystanie w procesie produkcji najlepszych surowców i nowatorskich technologii. W przypadku innych producentów opony letnie mogę stracić swoją przyczepność już przy 10°C, co da się odczuć np. przez wzmożoną pracę systemu ESP podczas jazdy.

Zatem nie zwlekajmy z wymianą opon do ostatniej chwili, gdy kolejki w serwisach wulkanizacji są długie, a oczekiwanie dostarcza nam jedynie niepotrzebnego stresu. Obserwujmy prognozy pogody oraz informacje dotyczące temperatury wyświetlane na deskach rozdzielczych naszych samochodów i pamiętajmy, że opony zimowe dobrej jakości to inwestycja w bezpieczeństwo, a ich wymiana to obowiązek każdego świadomego kierowcy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.