▷ Cykl szkoleń dla Policji -
Cykl szkoleń dla Policji

Cykl szkoleń dla Policji

2014-09-02

120 policjantów, na co dzień jeżdżących nieoznakowanymi pojazdami wyposażonymi w wideorejestratory odbyło zaawansowane szkolenie na Torze Wyścigowym „Kielce”. Poprowadzili je doświadczeni instruktorzy ze Szkoły Jazdy Subaru. Dwudniowe zajęcia w małych grupach odbywały się na przestrzeni lipca i sierpnia z użyciem samochodów, jakimi pracują policjanci. Ich celem był trening techniki bezpiecznej jak również bardzo dynamicznej jazdy – umiejętności, które przydadzą się w walce z piratami drogowymi.

Pomysłodawcą serii szkoleń była Komenda Główna Policji, a spiritus movens całej akcji stał się Krzysztof Tutak – Prezes Automobilklubu Kieleckiego – właściciela Toru „Kielce”. Jak przyznaje w rozmowie „ustalenia potoczyły się bardzo szybko. Po miesiącu zaakceptowane zostały wzajemne warunki, na jakich miało się odbyć takie szkolenie. Do programu zaprosiliśmy Szkołę Jazdy Subaru, z którą współpracujemy od kilkunastu lat”.

Podzieleni na mniejsze zespoły, policjanci z całego kraju zrealizowali szkolenia, których program został przygotowany przez instruktorów SJS. Uwzględniono w nim specyfikę pracy w „drogówce”, a także oczekiwania Komendy Głównej. Obejmował on łącznie dwa dni dynamicznych zajęć na torze wyścigowym. Pierwszego dnia skupiono się na podstawach techniki bezpiecznej jazdy jak właściwa pozycja czy praca rąk na kierownicy. Była to również okazja do wytrenowania odpowiednich reakcji w sytuacjach awaryjnych, doskonalenia technik hamowania z użyciem nowoczesnych systemów z zakresu bezpieczeństwa czy ćwiczenia odruchów podczas omijania przeszkód. W tym celu wykorzystane zostały płyta poślizgowa oraz sekcje zakrętów o różnej przyczepności. Drugi dzień szkolenia obfitował natomiast w pracę nad opanowaniem samochodu w poślizgu oraz bardzo dynamiczne ćwiczenia podczas jazdy z dużymi prędkościami. Do tego celu wykorzystany został m.in. odcinek dużej pętli Toru „Kielce”!

Krzysztof Tutak, Prezes Automobilklubu Kielce: „Cieszę się, że wybrany został właśnie Tor „Kielce”. Myślę, że jest to jeden z lepszych obiektów w Polsce do prowadzenia tego typu szkoleń. Do projektu zaprosiliśmy Szkołę Jazdy Subaru, z którą Automobilklub Kielecki współpracuje od kilkunastu lat. Uważam, że jest to jedna z najlepszych tego typu jednostek z profesjonalnym zapleczem dydaktyczno-szkoleniowym, nie wspominając o zapleczu technicznym, jakim są samochody do prowadzenia zajęć praktycznych.”

 

Wacław Kostecki, Prezes Szkoły Jazdy Subaru, instruktor: „Jako szkoła techniki jazdy od lat angażujemy się w proces poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Głównie poprzez realizację treningów doskonalących umiejętność prowadzenia samochodu czy motocykla, lecz przede wszystkim zmianę świadomości kierowców i promocję bezpiecznych zachowań. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wspólnie trenować z Policjantami, przekazać naszą wiedzę, a także podzielić się wzajemnie doświadczeniami w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wierzymy, że cykl szkoleń będzie początkiem dłuższej współpracy.”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Newsletter
Aby otrzymywać od nas najnowsze informacje
zapisz się do bezpłatnego newslettera.